Vi har bagt, bygget og øvet – nu er vi klar til julemarked og musical!

Nyhedsbrevet i denne uge tager dig med på weekendtur til Fyn med vores full host-elever, giver et indblik i UFC-kæmper Martin Kampmanns inspirerende oplæg og slanger, der kravler ud af terrarierne. Du kan også følge eleverne, mens de forbereder julemarked, musical og kreative projekter, hvor deres indsats skaber forskel både lokalt og globalt. En uge fyldt med energi, kreativitet og oplevelser, som viser elevernes engagement og samarbejdskraft.

God læselyst!

Full host-elever på weekendtur til Fyn

Vores full host-elever, som bor på skolen året rundt, havde i weekenden en spændende tur til Fyn. Her gik de blandt andet på opdagelse i Odense og besøgte også det imponerende Egeskov Slot. Turen gav eleverne mulighed for at opleve dansk kultur, historie og byliv på tæt hold, samtidig med at de hyggede sig sammen uden for skolen – og mærkede den begyndende julestemning.

MMA træning med kæmperen Martin Kampmann

Som en del af Performance-ugen havde vi besøg af Martin Kampmann, Danmarks mest erfarne UFC-kæmper. En UFC-kæmper er en professionel udøver af MMA, som konkurrerer i Ultimate Fighting Championship (UFC) – den største og mest kendte MMA-organisation i verden.
Her kunne eleverne dykke ned i MMA og høre om livet som professionel fighter. I sit oplæg inspirerede Martin til at sætte mål, arbejde fokuseret og turde følge sine drømme. Alle elever, der havde lyst, kunne deltage og holdet sluttede af med en fælles træningssession med teknikker og øvelser fra hans karriere.

Slanger på fri fod i seminariehuset

Torsdag aften fik slangerne på førstesalen i Seminariehuset uventet selskab af en masse modige elever. Terrarierne var tydeligvis for kedelige, for slangerne kravlede hurtigt ud – lige på arme, skuldre og endda i hår! Eleverne fik både gys og grin, mens de prøvede at holde styr på de snigende venner. En slangeaften fyldt med spænding… og lidt panik!

Klargørelse til årets store julemarked

Eleverne har arbejdet intenst med småkager, julepynt, dekorationer og andre kreationer til det store julemarked og musical på Familiedagen lørdag. De glæder sig til at vise deres arbejde frem for venner og familie. Alt, der sælges, går til vores venskabsskole i Nepal, flygtningeskole i Malaysia og til Namibia, hvor eleverne til marts skal hjælpe dyr på et sanctuary. Det er både kreativt, sjovt og meningsfuldt arbejde, som gør en forskel for andre.

Vi glæder os til at ser jer!

Elever på diplomati- og debatbesøg i Kroatien

Denne uge har en gruppe elever besøgt Zagreb i Kroatien på invitation fra den danske ambassade og den kroatiske nationalbank. Her fik de indblik i, hvordan diplomati og økonomiske institutioner påvirker hverdagen og samfundet. De mødte bl.a. Freya Tilsted Falden, tidligere Ranum-elev, som nu arbejder på ambassaden og delte sine erfaringer og gode råd. Turen kulminerede med en debat på nationalbankens museum, hvor danske og kroatiske elever diskuterede finansiel forståelse og den grønne omstilling – endda med deltagelse af viceguvernøren og indslag på kroatisk tv.

Musical, medie og musik i Performance-ugen

Musicalen summer af energi som en del af Performance-ugen! På scenen danser og spiller eleverne med fuld ildhu, mens teknikerne styrer lys og lyd. Tømrerne bygger scenen fra bunden, medieeleverne fanger de bedste øjeblikke med kamera og designer og printer skilte, i musiklokalet bliver de sidste toner pudset af. Sammen skaber hele holdet et spektakel fyldt med kreativitet, teamwork og magi, som alle glæder sig til at opleve på Familiedagen.

Forstanderens klumme

Kære læser
Performance-ugen syder af liv og giver nye fællesskaber på tværs af hele skolen. Eleverne performer ikke alene for egen fornøjelse. De samarbejder om at producere varer til julemarkedet, hvor overskuddet går til unges uddannelse og udvikling på vores venskabsskoler m.v. De har bygget en outdoor-base med shelters ved Kærhuset til glæde for både dette elevhold og mange flere i fremtiden. De har samarbejdet gennem musik, dans, sang og optræden om at skabe en musicalforestilling til glæde for os alle. Det højere mål om at skabe oplevelser og give overskuddet videre er kerneværdier for os – og helt centralt i de kommende kulturfag.

På lørdag kulminerer ugen med et stort julemarked, musical, oplæg i de forskellige kulturfag og en masse dejlige forfriskninger fra køkkenet. Ind imellem disse mange tilbud afholdes også skole-hjem-samtaler enten fysisk eller online.

Performance-ugen markerer også enden på november og starten på julemåneden med nye kulturfag, elevfest, julebal og optakt til fællesrejserne i januar til ski i Sverige og City-Culture i Prag.

Rigtig god første adventssøndag til jer alle.

Det sker:
Kalender

Familiedag – 29.11.25

TEBO – 02.12.25 – 03.12-25

Elevfest – 05.12.25

Human Rights Day – 10.12.25

Healthy Living weekend – 13.12.25 – 14.12.25

Julebal – 18.12.25

Juleafslutning – 19.12.25

Følg os på de sociale medier

Facebook Instagram TikTok YouTube

Venlig hilsen

Ranum Efterskole College